parketta-birodalom-logo                    parketta                       hoszigeteles-birodalom-logo

Nézzük tehát, hogy reálisan milyen igények elégíthetők ki, azokhoz milyen feltételrendszer igazítható.

 

Egy átlagos, általános, lakókörnyezetben elhelyezhető ajtókkal elérhető hangcsillapítás több komponensből tevődik össze:

–         falszerkezet anyaga, hanggátlása

–         tokszerkezet hanggátlása, hangcsillapítása

–         ajtólap hanggátlása, hangcsillapítása

–         beépítés módja, gondossága

–         kiegészítő elemek alkalmazása ( burkolat váltó profil, automata küszöb).

Egy régebbi építésű épület belső válaszfalai is, rendre-módra, vastagabb falszerkezetekkel rendelkeztek, mint napjaink építkezései esetében. Manapság, jellemzően, a belső válaszfalak 10-12 cm vastagságban készülnek, az esetek többségében olyan falazott, vagy szerelt falszerkezetekkel, melyek hanggátlása messze nem elégíti ki a támasztott igényeket.

 

A jellemző zajforrások, és a falazatok hanggátlási értékei:

 

 

Többlakásos lakóépületen belül a hangszigetelési követelmény a vonatkozó előírás szerint két lakás között (azonos szinten, vagy eltérô szinten) 52 dB.
Ikerházak, sorházak, családi házak esetén a hangszigetelési követelmény a két lakás között azonos szinteken 57 dB, az eltérô szintek között 45 dB.
Tájékoztatásul álljon itt a beszéd és a rádió zajának szubjektív megítélése két szomszédos helyiségben:
– a hangosan beállított rádió hangja nem hallható, ha a két helyiség (lakás) közötti falszerkezet léghanggátlása 62 dB;
– a normál  hangerôvel beállított rádió nem hallható, a hangosra állított éppen hallható, ha a léghanggátlás 57 dB;
– a normál hangerôvel beállított rádió éppen hallható, ha a léghanggátlás 52 dB;
– a hangos beszéd már érthetô, ha a léghanggátlás csak 47 dB;
– a normál beszéd már érthetô, ha a hanggátlás mindössze 37 dB.


Nézzük meg továbbá néhány építô anyag léghanggátlásának mértékét két lakás közötti falra vonatkozóan!

Feltétel, hogy a falazat rés- és hézagmentes legyen a peremcsatlakozások mentén, a vízszintes és függôleges fugák habarccsal teljesen tömítettek legyenek, és a falazat, illetve a csatlakozó födémek négyzetméter tömege minimum 300 kg/m2, vagy annál nagyobb legyen.
Kisméretű tömör tégla kétoldali vakolattal ellátva:
– 27 cm vastag = 55 dB;
– 14,5 cm vastag = 48 dB
Válaszfal-lap kétoldalt vakolva:12 cm vastag = 40 dB.
B-30-as blokktégla (33 cm) kétoldalt vakolva, POROTON tégla kétoldalt vakolva (38 cm vastag), HB 38-as téglafal kétoldalt vakolva (40 cm), POTOTHERM téglafal kétoldalt vakolva (40 cm), a felsoroltak esetében a léghang-gátlás mértéke: 52 dB.

A fentiekbôl látható, hogy a hangosan beállított rádió hangja ellen nem biztosít kellô hanggátlást a felsorolt anyagok közül egyik sem, amennyiben csak egy rétegben (akusztikailag egyszeres szerkezetként) kerültek beépítésre. Nagymértékben romlik továbbá a falak hanggátlása, ha a habarcshézagok nincsenek tömören kitöltve.

Példaként álljon itt egy azonos falvastagsággal készülő, különféle, falszerkezet hanggátlása:

Összehasonlító táblázat 10 cm falvastagságra
Porotherm 10 N+F Ytong pórusbeton 10 Pve Ytong Silka mészhomok HML 100 10 cm vastag gipszkarton fal Albafal 10 normál nutféderes gipsz válaszfal lap
laboratóriumi léghanggátlási érték 40 dB 41 dB 43 dB 45 dB 38 dB

Fel kell hívnunk azonban figyelmüket, hogy ezek az értékek laboratóriumi vizsgálati értékek, egy környezetétől függetlenített egységnyi falfelületre vonatkoznak!

 

Ha ezeket az adatokat összevetjük a korábban írt hanghatás értékekkel, egyértelműen látszik, hogy teljes értékű hanggátlás nagyon nehezen érhető el, reális körülmények között, hacsak nem várkastélyt építünk!

 

Természetesen, lehet egy falszerkezet hanggátlását növelni a ma már elérhető, korszerű, hangcsillapító anyagok alkalmazásával, ezek alkalmazhatósága, értéke, ésszerűsége és költségkihatása csak az adott hely és támasztott igény ismeretében javasolható.

 

Egy beltéri ajtó tokszerkezete is jelentősen befolyásolhatja a két szomszédos helység közötti áthallás mértékét. Gondolunk itt arra, hogy a beépítés kori helyzetben célszerű a teljes befejezés előtt nagysűrűségű ásványgyapot paplannal a rögzítő hab mentes szakaszokat gondosan kitölteni.

Evvel a tömedékeléssel a tok hanggátlása min. 3-4 dB értékkel növelhető, csökkentve a hangvezetés készséget is.

www.ajtoablakbirodalom.hu