Észrevétlen jelentőség – Ablaküveg / üveglap / üvegezés

A nyílászárók üvegezésének kérdése (ablaküveg, ajtó üveg) természetesen az egyik legfontosabb kérdés, mégis – talán mert magától értetődik – gyakorta átsiklanak felette.

A műanyag nyílászárókat hőszigetelt üvegekkel szerelik a gyártók, alapvetően a következő szerkezeti felépítéssel:

  • üveglapok
  • peremzárások
  • távtartók

A gyár attól függően alakítja ki a gyártás menetét, a rétegrendet, amilyen megbízást és műszaki felszereltséget kér a megrendelő, azaz Ön.

 

Az üveglapok alaptípusai

Igen sokféle üvegezés, üvegtípust (mintegy 100 félét) találhat a piacon, mégis döntően két alap változatot különíthetünk el:

  1. Átlátszó, „Float” üveg: torzításmentes üvegtípus, leggyakrabban 4, nagyobb felületeknél 6 mm-es vastagságban kerülnek a gyártásrendbe
  2. Katedrál üveg: a nem teljesen átlátszó üvegeket katedrál/ornament üvegeknek nevezzük, ezek párosíthatók float üvegekkel is. Olyan helyiségekbe ajánljuk, ahol a fény áteresztése fontos, ugyanakkor a teljes átláthatóságot korlátozni kívánjuk.

üveglapok alaptípusai

Az üveglapok súlya

Mivel a nyílászárók (profilok és vasalatok) terhelhetősége korlátozott, ezért a súly meghatározó tényező.

Általános képlet: 1 m2 üveg 2,5 kg/mm, így: egy 1 m2-es, 4 mm-es üveglap súlya: 10 kg

 

A hőszigetelt üveg

A hőszigetelt üvegrendszerek üveglapokból és körbefutó peremzárásból állnak, lehetnek két- illetve három rétegűek.

A hőszigetelési érték növelése érdekében a rétegek közé gáztöltést, leggyakrabban argon gázt alkalmaznak, mely – fontos!- nem veszélyes az emberi egészségre.

Kétrétegű ablaküveg

Kétrétegű üvegezés A képen látható üvegezést alkalmazzák például a Kömmerling Futur 70-es rendszerénél. Felépítése: 

  • 2 db 4 mm-es üveglap
  • alumínium peremtömítés, alumínium távtartó (páraszűrővel)

A légrést vagy levegő, vagy 90% töltöttségi szint feletti Argon gáz tölti ki. A szerkezet általában 24 mm vastag, súlya (a fenti képletből is kiszámolható módon) kb 20 kg/m2.

Háromrétegű hőszigetelt üveg

Háromrétegű hőszigetelt ablaküveg

Ebben a szerkezetben 3 üveglapról és 2 peremtömítésről beszélünk, az így létrejött két légrés szintúgy lehet Argon gázos.

Az így létrejött szerkezet súlya: kb 30 kg/m2.

A Kömmerling rendszert az alábbi vastagságokban kínáljuk:

 

 A melegperem

 

A nyílászáró Achilles-pontja hőszigetelés szempontjából a távtartó, mely jó hővezetési képességének „köszönhetően” hőhidat képez (gyakorlatilag átvezeti a kinti hideg levegőt a belső ablaküvegre) és páralecsapódáshoz vezethet. Ennek minimalizálása érdekében az alumínium távtartók forgalmazása visszaszorulóban van, a „meleg-perem” pedig a jövő technológiája, hiszen gyöngíti a fém és üvegérintkezés mentén kialakult hőhidat.

 Az „U-értékek” – a hőszigetelési mutatók

Több helyütt, több féle U értékkel találkozhatunk

Tömören összefoglalva:

Ug érték: Az üvegezés hőátadási együtthatója (g=glazing)

Uf érték: A tokszerkezet hőátadási együtthatója (f=frame)

Uw érték: A teljes ablakszerkezet összesített hőátadási együtthatója, melyet döntően az Uf és az Ug érték határoz meg. (w=window)

 Minél kisebb ez az érték, annál jobb az ablakunk hőszigetelő képessége!

 

melegperem
Természetesen rengeteg információt és adatot zúdíthatnánk még Önre, ha nem kapta még meg a kívánt információt, tekintse meg GYIK menüpontunkat is! 

<iframe width="1000" height="563" src="https://www.youtube.com/embed/cQpntgFMNfc?list=PLNtdqfRkIZe1KAyD8zn95zk3ig8E3u36G" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>